Spring til indholdet
Få hjælp til tilbygningen
Slå op i alle ark

Luftfoto af grunde med små huse og haver

06 · Regler og byggetilladelse

Bebyggelsesprocent: sådan beregner du, hvor meget du må bygge

Sådan regner du bebyggelsesprocenten ud: hvad der tæller i etagearealet, fradraget for carport og skur, grænserne i BR18 og når lokalplanen bestemmer.

Værktøj

Regn din bebyggelsesprocent ud

Tallene bruger reglerne i BR18 §§ 170 og 455. Har din grund en lokalplan, så brug lokalplanens procent.

Beregning · bebyggelsesprocentBR18 § 455
Står i BBR-meddelelsen under jordstykket.
Alle etager, også udnyttet tagetage, kælder (se artiklen), udestuer og annekser til beboelse.
Tilladt bebyggelsesprocent
Etageareal, der tæller i dag
Bebyggelsesprocent i dag
Med tilbygningen
Plads tilbage efter tilbygningen

Overslag efter BR18. Lokalplan, byplanvedtægt eller servitut kan bestemme andet, og kommunen afgør sagen. Er du i tvivl om, hvad der tæller med, så spørg kommunen, før du søger.

Indhold · 9 afsnit
  1. Formlen og grænserne
  2. Hvad tæller i etagearealet?
  3. Fradraget for carport, garage og skur
  4. Grundens areal
  5. To regneeksempler
  6. Når lokalplanen bestemmer
  7. Særlige grunde
  8. Tjekliste før du regner
  9. Kilder

Bebyggelsesprocenten er husets etageareal i procent af grundens areal. Du regner den ud ved at lægge alle etager sammen, trække fradraget for carport og skur fra, dele med grundens areal og gange med 100. Har du ingen lokalplan, må et fritliggende parcelhus fylde 30 % af grunden, et række- eller dobbelthus 40 % og et sommerhus 15 % (BR18 § 170, stk. 2). Det er den grænse, der afgør, hvor stor din tilbygning, udestue eller dit anneks kan blive.

Brug beregneren øverst på siden til dit eget tal. Herunder kan du se, hvad der tæller med, hvad der ikke gør, og hvor det typisk går galt.

Formlen og grænserne

Bebyggelsesprocent = etageareal / grundareal × 100 (BR18 § 453).

Kommunen kan ikke nægte at godkende etagearealet, så længe procenten ikke overstiger grænserne i BR18 § 170, stk. 2:

Bebyggelse Grænse uden lokalplan Paragraf
Fritliggende en- og tofamiliehuse i parcelhusområde 30 % § 170, stk. 2, nr. 3
Dobbelthuse, rækkehuse, kædehuse og anden tæt/lav 40 % § 170, stk. 2, nr. 2
Sommerhuse 15 % § 170, stk. 2, nr. 4
Etageboliger 60 % § 170, stk. 2, nr. 1
Anden bebyggelse 45 % § 170, stk. 2, nr. 5

Grænsen er en del af byggeretten. Holder du dig inden for den, kan kommunen ikke sige nej til etagearealet. Går du over, er det ikke automatisk et afslag: så fastlægger kommunen projektets omfang ved en helhedsvurdering (BR18 § 169). Det er en konkret vurdering, og du har ikke krav på et ja.

Hvad tæller i etagearealet?

Etagearealet er bruttoarealet af alle etager, målt til ydersiden af ydervæggene (BR18 § 455, stk. 1 og 5). Det tæller med:

  • Stueetage og 1. sal
  • Kælder, undtagen den del, hvor terrænet udenfor ligger mindre end 1,25 m under kælderloftet
  • Udnyttelig tagetage, målt i et vandret plan 1,50 m over gulvet ud til tagets yderside
  • Udestuer, altanlukninger og forbindelsesgange
  • Annekser og hytter til ophold

Det tæller ikke med (BR18 § 455, stk. 3): åbne altaner og tagterrasser, hemse op til 4,5 kvm, udvendige trapper og udvendig efterisolering på højst 25 cm. Det sidste betyder, at du kan efterisolere facaden uden at bruge af byggeretten.

Udestuen er den klassiske fælde. Mange tror, at en uopvarmet udestue er fri, fordi den føles som en overdækning. Den er nævnt direkte i § 455, stk. 1, og Bolius skriver, at en udestue tæller med i bebyggelsesprocenten, uanset om den er opvarmet eller ej. Det samme gælder et anneks til beboelse.

Fradraget for carport, garage og skur

Sekundære bygninger får et fradrag. For garager, carporte, udhuse, drivhuse, skure, hønsehuse og åbne overdækninger medregnes kun den del af arealet, der går over (BR18 § 455, stk. 4):

Hustype Fradrag pr. bolig
Fritliggende enfamiliehus 50 kvm
Dobbelthus med lodret lejlighedsskel 50 kvm
Sommerhus 50 kvm
Rækkehus, kædehus, gruppehus, etagebolig 20 kvm

Bolius skriver 20 kvm for dobbelthuse, men BR18-teksten giver 50 kvm, når skellet mellem de to boliger er lodret. Vi følger paragraffen.

Fradraget gælder også en carport eller garage, der er bygget sammen med huset under samme tag. Den kræver byggetilladelse, men får stadig fradraget, skriver bygningsreglementets vejledning om sekundær bebyggelse.

Grundens areal

Grundens areal er det areal, der står for matriklen (BR18 § 454, stk. 1). Du finder det i BBR-meddelelsen. Vejareal og areal, der skal holdes fri på grund af en byggelinje eller hjørneafskæring, regnes med. Ligger en del af grunden i en anden zone end den, du bygger i, fx landzone bag en byzonegrund, tæller den del ikke (§ 454, stk. 3).

To regneeksempler

Tilbygning med fladt tag og store åbne skydedøre mod have og træterrasse

Parcelhus med carport. Grunden er 800 kvm, huset 140 kvm, carporten 35 kvm. Du vil bygge 30 kvm til.

Post Kvm
Huset 140
Carport (35 kvm, under fradraget på 50) 0
Etageareal i dag 140 = 17,5 %
Tilbygning 30
Etageareal bagefter 170 = 21,3 %
Grænse ved 30 % 240
Plads tilbage 70

Vejledningens eget eksempel. Bygningsreglementets vejledning om sekundær bebyggelse regner med en grund på 600 kvm og et hus på 150 kvm. 30 % giver 180 kvm, og med fradraget på 50 kvm kan der stå 230 kvm i alt. Der er altså 80 kvm tilbage inden for procenten. Men vejledningen minder om, at sekundær bebyggelse over 50 kvm i alt kræver byggetilladelse, selv om procenten holder.

Står huset på en sommerhusgrund på 1.200 kvm, er grænsen 15 %, altså 180 kvm i alt. Her skal annekset regnes med i de 180 kvm.

Når lokalplanen bestemmer

Har grunden en lokalplan, byplanvedtægt eller reguleringsplan med en bebyggelsesprocent, gælder den i stedet for BR18's grænser (BR18 § 166). Procenten kan være både lavere og højere end 30. Men selve regnemåden, altså hvad der tæller i etagearealet og grundarealet, kan en lokalplan ikke ændre (BR18 § 167).

Vejledningen om sekundær bebyggelse tilføjer en detalje: er lokalplanen gammel, skal du bruge beregningsreglerne fra det bygningsreglement, der gjaldt, da planen trådte i kraft. Er du i tvivl, så spørg kommunen, før du tegner. Læs hvordan du finder og læser planen i lokalplan.

Særlige grunde

Ved om- og tilbygning på grunde med særlig beliggenhed, fx hjørnegrunde, grunde ved veje på 15 m eller mere og grunde med en dybde på højst 25 m, der var bebygget før 1. februar 1977, kan kommunen ikke nægte op til 50 % for bl.a. tofamiliehuse med vandret lejlighedsskel (BR18 §§ 171 og 172). Reglen gælder ikke for fritliggende enfamiliehuse.

Tjekliste før du regner

Når procenten er på plads, er de næste spørgsmål afstand til skel, højde og ansøgningen. Dem finder du i byggetilladelse til udestue og tilbygning. Hvad tilbygningen vil koste, kan du regne på i tilbygning pris 2026. Alle reglerne samlet står under regler og byggetilladelse.

Kilder

Hentet og læst af Redaktionen. Senest gennemgået 2. oktober 2026.

  1. BR18 §§ 168 til 186 om byggeret, bebyggelsesprocent, højde og afstand
  2. BR18 §§ 166 og 167 om lokalplaner og beregningsregler
  3. BR18 §§ 453 til 458, beregningsregler for etageareal og grund
  4. Vejledning om sekundær bebyggelse med et samlet areal på højst 50 m² (januar 2021)
  5. Bolius: Bebyggelsesprocent (ajourført 26. juni 2023)
  6. Bolius: Værd at vide om udestuer (ajourført 13. juni 2023)

Ofte spurgt

Spørgsmål om bebyggelsesprocent

Hvordan beregner man bebyggelsesprocent?

Læg bruttoarealet af alle etager sammen, også udnyttet tagetage, udestuer og annekser, og træk fradraget for carport, garage og skur fra. Del summen med grundens areal, og gang med 100. Et hus på 150 kvm på en grund på 600 kvm giver 25 %.

Hvad er den maksimale bebyggelsesprocent for et parcelhus?

Uden lokalplan kan kommunen ikke nægte 30 % for et fritliggende enfamiliehus i et parcelhusområde (BR18 § 170, stk. 2, nr. 3). Bygger du over grænsen, skal kommunen lave en helhedsvurdering (BR18 § 169). En lokalplan kan sætte en anden procent.

Tæller en carport med i bebyggelsesprocenten?

Kun den del, der går over 50 kvm pr. bolig ved fritliggende enfamiliehuse, dobbelthuse med lodret skel og sommerhuse. Ved rækkehuse og kædehuse er grænsen 20 kvm (BR18 § 455, stk. 4). Fradraget dækker også garage, udhus, drivhus, skur og åbne overdækninger.

Hvad er bebyggelsesprocenten for sommerhuse?

Uden lokalplan 15 % (BR18 § 170, stk. 2, nr. 4). På en sommerhusgrund på 1.200 kvm giver det 180 kvm etageareal i alt, inklusive anneks.

Tilbud

Klar til at få priser på din tilbygning?

Beskriv projektet på et par minutter. Henvendelsen går videre til relevante håndværkere, som kontakter dig med et tilbud.

Husejer måler sin grund op med målebånd på græsplænen

Næste skridt

Fra artikel til byggeplan

Når du kender reglerne, er de næste spørgsmål pris og tid. Brug beregneren til et første overslag i dit antal kvm, og læg din egen tidsplan med kommunens sagsbehandling indregnet.